Quantcast
Channel: Linux Hogyanok Blog
Viewing all 315 articles
Browse latest View live

Selene- Pehelysúlyú audio és video konvertáló alkalmazás

$
0
0
Van az a mondás, hogy a kevesebb néha több. Talán A Selene konvertáló programnál ez érvényesül. Valljuk be őszintén a legtöbben nem bajlódni és órákig konfigurálni akarjuk a programokat, hanem elindítani és egyszerűen használni. Valami ilyen lesz a Selene is (nem Gomez)...

A Selene-el a következő formátumokra lehet: OGG,OGV,MKV,MP4,WEBM,OPUS,AAC,FLAC,MP3,WAV. A program működik gui-val és parancssorból is. Parancssorban állítható be az automatizált konvertálás.
Használat közben a konvertálás megállítható majd onnan folytatható. 

Selene telepítése

Parancssorba a következőket kell beírni:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa

sudo apt-get update


sudo apt-get install selene


Selene használata

A fájlokat átalakításához elég fogd és vidd módszerrel behúzni a fő ablakba, majd nyomd meg a Start gombot. A folyamatot fájlonként mutatja, így szükség esetén meg tudod állítani. Jobb katt a fájlon és megnyílik egy menüsor.

Amennyiben admin módban futtatod a programot, akkor sokkal jobban beállítható a konvertálás menete. Így futtatható háttérben és konvertálás után a gépet is lekapcsolja. Ez egy több százas tételnél amit éjszaka indítasz el, hasznos lesz. 




Forrás: http://www.ubuntugeek.com/selene-an-audiovideo-converter.html

Hogyan játszhatsz PSP játékokkal Ubuntu 14.04/14.10 alatt?

$
0
0

A dolog szerencsére nem lesz bonyolult, ppa tárolóból felrakható a szükséges csomag a ppsspp psp emulátor.
Az emulát segítségével full HD felbontásban játszhatsz a gépeden. Alkalmas a textúra felskálázására. Az eredeti cikk szerint az emulátor oktatási és fejlesztési célokat szolgál és nem az illegális (nem jogtiszta) játékok futtatására.

PPSSPP telepítése

Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:ppsspp/stable 

sudo apt-get update

sudo apt-get install ppsspp-qt
Amennyiben az sdl verziót (meg ne kérdezd mi az) szeretnéd telepíteni, akkor telepítési parancsnál a következőt kell beírni:


sudo apt-get install ppsspp-sdl




Emulátor használata

Indítsd el az emulátort, a Játékok fülnél tallózással válaszd ki a mappát ahová .ISO játék fájlt mentetted.




A nyilakkal válaszd ki a megfelelőt és üss Entert.




Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/08/play-psp-games-ubuntu-14-0414-10/

UberWriter ingyenes szövegszerkesztő Ubuntu alatt

$
0
0
Ha jól tudom linux alatt nem túl sok lehetőség van más szövegszerkesztőt használni mint a LibreOffice. Igaz, ez nyílt forráskódú és elég sokat tud ingyenességéhez képest.

Az UberWriter egy egyszerű szövegszerkesztő helyesírás ellenőrzővel.
A pandocon keresztül alkalmassá válik a pdf, html, odt konvertálásra.

UberWriter telepítése

A csomag elérhető az Ubuntu Szoftver Centerben, de az fizetős, $5.
A fejlesztők elérhetővé tették ppa tárolóból Ubuntu 14.04 alá.
Telepítéshez nyisd meg a terminált majd írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:w-vollprecht/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install uberwriter


A Unity integrációja még nem teljes.

Elérhető egy video az UberWriter-ről:




Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/09/install-uberwriter-ubuntu-14-04-ppa/

A Deepin és Én

$
0
0
Üdvözlet Kedves Linux Lakók!

Kicsit megcsappant az írásom mostanában, egy-két " technikai" problémával kellett szembesülnöm de javítottam a helyzetemen és mostmár remélem visszarázódom a "tesztelés" világába. :)

Régebben ígértem, hogy mostmár megpróbálom élesben foglalkozni a disztrókkal, ezt meg is tettem hirtelen felindulásból, ami a DEEPIN névre hallgató rendszerre esett.

Kis leírás a disztróról, KÍNAI :))) gyártmányú, ubuntu-debian alapokra épülő rendszer, amely szerintem méltán bizonyítja, hogy kína is tud ha akar, sőt! ha jól olvastam a híreket, akkor saját op.rendszert akarnak fejleszteni kínában, így mellőzve a microsoft és google dolgokat.( no de a marketing dolgokba ne menjünk bele szerintem.)

Alapjában véve a rendszer gyors, legalább is a konfigomon tesztelve nem találkoztam egetrengető "lassú" folyamatokkal.( a teszt gépem egy ACER emachines e725. t4200 intel p dual core procival+ 2 gb ddr2 memóriával és egy integrált via chipset kártyával rendelkezik.)
Ma már nem igazán számít gyorsnak ez a konfig de gyakorolni , tesztelni kiváló: én mindig azt mondom , hogy kis dolgokból kell nagyot tudni építeni. :)

Rendszer telepítéskor hibába nem ütköztem, bár! az első nézelődésemkor a cairo-dock valami miatt nem igazán akart szuperálni, most jelen per pillanatban normális üzemképes állapotban található. :)

Nyelv választáskor, sajnos be kell érnünk 5-6 db alap nyelvezettel, én angolt használok nem egy ördöngösség, de ! billentyűzet kiosztásban található már magyar opció is. :)

Alapjában nem sok programot tartalmaz,bár szerintem az alapok mindig megvannak de aki akar az nyugodtan a szoftver központból ill terminálból  telepíthet rá kedve szerint.

Továbbiakban szeretném képekben is bemutatni, esetleg akinek kedve támadt egy kis made in china verzióhoz és -ide még beilleszteném, hogy almás feeling igen bejátszik első ránézésre- :), annak csak sajánlani tudom, aki a gépét szeretné tesztelni az vágjon bele, minél hamarabb. ;)



 Almás alaphangulat bejátszik, bár számomra kellemes meglepetés volt az asztal alaphangulata, természetesen ki lehet tenni az asztalra rengeteg ikont amit használni akarunk, én párat tettem ki.

 Amint látszik, a " menünk " szerintem igen jól össze lett állítva, kategorizálja az egyes programokat,futtatásokat.

 Nekem kifejezetten megtetszett a " control center ", eddig még disztróknál nem láthattam ilyet, más már biztosan, de nekem ez még új volt így bele is néztem mélyebben mi található benne.

 Elsőnek is a fontos dolog, a felhasználó saját maga, itt lehet állítani kedvenc képeinket, láthatjuk a telepítésnél begépelt nevünket, akár a vendég opciót is bekapcsolhatjuk, ill. az automatikus bejelentkezést és a jelszó váltást is könnyedén elvégezhetjük.

 Következett a monitor beállítás, ahol jól látszik, hogy melyik felbontásunkat lehet engedélyeztetni, vagy ha netán tv-vel van összekötve a gépünk, akkor külön azon frekvenciáját is beállíthatjuk egy-két kattintással.

 A "program beállító" menünél, kiválszhatjuk, hogy zenéinket,szöveges fájlainkat, videóinkat, melyik lejátszóval akarjuk számunkra megfelelően beállítani, szerintem hasznos, hiszen én sem mindig mindent ugyanazzal játszok le, legyen az film, vagy zene jelen esetben.

 Ebben a menüben lehet az ikonokat állítani, színezni a betűkészletet, vagy akár kedvenc hátterünket állíthatjuk be.

 A hálózat menüben könnyen nyomon követhetjük a wifi vagy egyéb más hálozatunkat, én per pillanat mobilról netezek ha tudok, ( nem mobilnet, vagy is lehet annak mondani, de itt a telefonom adathasználatát veszi figyelembe, a másik dolog, hogy felismerte rendesen, automatikusan beállította.)

 A következő menüpontunk a hangbeállítás, ahol a hangerőt " tolhatjuk " még a maximumon felül még kicsivel, ill a mikrofonunkat állíthatjuk be.

 Az idő és dátum beállítása, szerintem mindenkinek megy magyarázat nélkül, telepítéskor mindig fejajánlja, hogy utc vagy local időzónát használjon a rendszerünk.

 Az energiatakarékos menüben beállíthajuk, hogy mikor kapcsoljon ki a monitorunk, ha mondjuk nem végzünk semmilyen műveletet, mit tegyen ha a " fedelet " lehajtjuk, vagy ha a bekapcsoló gombot megnyomjuk. :)
 Az egér és touchpad menüben az érzékenységet állíthatjuk ill a touchpadot kapcsolhatjuk ki ha nem akarjuk használni.

 Billentyűzet beállításoknál, tesztelhetjük a kurzor gyorsaságát, alaphelyzetét ill a nyelvi beállításokat is elvégezhetjük.

 A következő menü a kiosztásokban segít nekünk tájékozódni, speciális billentyűzet parancsokkal könnyedén elérhetjük kívánt dolgainkat.

 A boot menüt kedvünkre szabhatjuk, akár saját hátterünk is lehet bootoláskor, színezhetjük, formálhatjuk, beállíthatjuk mennyi legyen a boot idő a gép indulásakkor, mármint , hogy a várakozási időnk mennyi legyen. :)

 ...és végezetül a deepin logo és a gépem konfigja.

...iletve a deepin saját zenelejátszója, és videó lejátszója.

Remélem a képek meghozták egy-két ember kedvét a disztróhoz. ;)

Outsider linux 25.- Handy linux

$
0
0

Tesztelésem folytatását a " kezes linuxal ", azaz a handy linuxal folytattam.
A rendszer Debian alapokra épül, így a stabilitással nem lesz gondunk, xfce felülete pedig könnyed, gyors, preciz varázst ad a rendszernek.
Különösen nagy erőforrást nem igényel, régebbi p4-es procival és 512mb-al szépen elkúszik a gépünkön.
Egy plusz dolgot szeretnék megjegyezni, mégpedig, hogy egy saját stílusú " menüt " kaptunk a fejlesztők által amire nagyon is büszkék.
Alapjában véve nagy különbség nincs a már jól ismert menükhöz képest, mégis egy kis pluszt ad a rendszernek.



Programokkal nem pakolták tele a rendszert,így a jól megszokott alkalmazásainkat magunknak kell feltenni az update centerből, de, hogy mégse legyen csupasz a rendszerünk felsorolok néhány alkalmazást amit alaból megtalálunk:

  • Fájlkezelő: Thunar
  • Internet böngésző: chromium
  • Email kliens: Icedove ( hasonló a thunderbirdhez)
  • Kommunikáció: skype
  • Videó lejátszó:Vlc
  • Youtube lejátszó: minitube
  • audi lejátszó: quodlibet
  • rádió adások kezelése: radio tray
  • képkezelő: shotwell
  • office család: libre office
  • szöveg kezelő: leafpad

ill. a mindenki által közismert teamviewer , ami segítségünkre lehet távoli számítógépünk belépéshez vagy fájlmegosztásához.



A Debian csomagok kezelése rendesen működik, a frissítések naprakészek mindig.
A rendszer kellemes, jól kezelhető,és kezdők számára is jól értelmezhető.
Két verzió tölthető le belőle a régi gépekhez ( 2005 alatti), ill. a modernebb vasakhoz ( 2005 utáni).

http://handylinux.org/documentation-en/doku.php/download_handylinux

Akinek esetleg kedve támad akár kipróbálni, akár élesben is megismerni ezt a remek kis rendszert, azoknak csak ajűnlani tudom.

Geary 0.8- Email kliens Ubuntu alatt

$
0
0
Valószínűleg a legtöbben valamilyen webmail szolgáltatást használnak, esetleg a telefonjukra érkezik a levél. Ez a cikk nem nekik szól. Inkább azoknak, akik számítógépen leveleznek és valami miatt szeretik a kliens használatát.

A 0.8-as kiadásában a szoftvernek számos újítást tartalmaz. A kinézete letisztultabb és modernebb. Új levél szerkesztésekor és válaszadás esetén az ablak a fő ablakon belül nyílik meg.




Másik újítás az aláírás támogatása. Beállíthatsz magadnak valami jó aláírást, ami mindegyik leveledben megjelenik majd.




További jellemzők:

  • Stabilabban működő IMAP
  • Jobb kezelőfelület
  • Gyorsabb működés
  • Több hibajavítás
  • Frissített lokalizáció
  • Továbbfejlesztett csatlakozás
  • Jobb csatolmány kezelés
  • Adatbázis sebességének optimalizálása


Geary 0.8 telepítése



sudo add-apt-repository ppa:yorba/ppa

sudo apt-get update 

sudo apt-get install geary
Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/09/geary-08-signature-support/

Outsider linux 26. Bbq linux

$
0
0

 
A neten szörfözgettem nemrégen és a sourceforge oldalán akadtam rá erre a disztribúcióra, igazából két szót tévesztettem össze, a linux bbq-t és ezt.( a linux bbq cream egy debian alapú rendszer csak nevükben hasonlítanak.)

A distrowatch nem említi a listájában így joggal gondolhattam már elsőre, hogy egy " buherált " rendszert kapok majd.

Arch alapokkal rendelkezik és mate felületet használ amit ötvöztek az arch repositoraival így alkalmas, hogy frissítsük rendszerünket naprakészen..

Manapság már jobban elfogadott a " megformált" arch alapú rendszerek mint pl. Manjaro, Netrunner,Archbang,Blackarch stb.

Alapjában véve kellemes kis rendszert tettek össze, a programok szépen feltelepültek, a frissítés is kiválóan lefutott ( bár itt megjegyzem, hogy bizonyos kulcsok nem igazán akartak mocorogni upgrade során de ua. leírható a netrunnernél is.)

Rolling release kiadás, ami szerintem tetszeni fog azoknak, akik nem akarnak az újabb kiadások telepítgetésével foglalkozni, hanem parancsból szépen upgradet adhatnak rendszerüknek.

A telepítés során ( virtual boxban ) nem találkoztam hibával, reagált minden kért utasításomra

Akit érdekel az ARCH világ, nyugodtan gyakorolhat rajta vagy netán vele és eldöntheti, hogy belevág e majd később a letisztult eredeti Arch rendszer feltelpítésébe. :)

A következőkben képekkel mutatom be a rendszer telepítését és a programokat. ( elnézést és ezer bocsánat , de nem szerkesztettem át a képeket így alul az én rendszerem sávja látszódik, de legalább bizonyíthatom, hogy virtual boxban tevékenykedtem. :) )

A telepítő a már jól ismert ARCH kinézettel indul.
Sima Arch telepítőnél is ezeket a folyamatokat láthatjuk csak éppen LIVE rész nincs hozzá adva.
Választhatunk, hogy inkább a meglévő rendszerünket indítjuk el vagy a merevlemez információit tekintjük meg esetleg memória tesztet készíthetünk.


A sima asztal szerintem senkinek nem okoz nagy bonyodalmat a telepítő fájl megtalálható így könnyedén elindíthatjuk.

 A telepítés megkezdése előtt figyelmeztet a rendszer minket, hogy ROOT jelszót és hozzáférési jogot nem kér, így automatikusan indítható.
          

A következő leírás segítséget nyújt nekünk az információk felfedezésében.
Ajánlatos internet hozzáférése így már a telepítés folyamán a legfrissebb csomagokkal települ rendszerünk.

A következő lépés a nyelv beállítás, itt mindenki maga eldönti, milyen nyelven kívánja látni rendszerét.

Időzóna beállításunkat a következő lépésben állíthatjuk be.

Billentyűzet kiosztásunk egyszerűen beállítható
 

A következő kiosztásunk a merevlemezekre vonatkozik, itt beállíthatjuk ill. ellenőrizhetjük melyik merevlemezünket ismeri fel a rendszer a telepítés során.

A partíció kiosztásunkban feloszthatjuk a merevlemezünket,kioszthatunk paramétereket az         egyes részekre.
( nálam jól látható, hogy xfs kiosztás maradt mert az előző rendszerem tesztelésénél úgy maradt.)



                               A boot ill. a bootolandó eszköz beállítás a következő lépés.

               Felhasználói beállításainkat egyszerűen beállíthatjuk.
Összesítésnél megnézhetjük a beállításainkat, esetleges hibákat, és visszalépve kijavíthatjuk azokat.

               A telepítés befejezéséig, szíves türelmüket kérjük!
                                            ( Én nem kértem, ez csak kitaláció!!! :) )



És befejezésül, értesítés a sikeres rendszer telepítésről.



A rendszer nem panaszkodhat alkalmazások hiányában, alapvető dolgok megtalálhatók benne, sőt! az ANDROID részben külön program is található hozzá, de amire szükségünk van azt parancsból feltehetjük vagy egy fájlkezelő letöltésével könnyen telepíthetjük őket.











És a végére a BEÁLLÍTÁS PANEL.
Itt mindenki magának testre szabhatja kívánt beállításait.



Akinek esetleg megtetszettek volna a képek, és gondolkozott régebben Arch telepítésében annak ajánlani tudom, gyakorlásra is kiváló, egy próbát szerintem megér.

Letöltés és információs oldal: http://bbqlinux.org/




Egy használható malware detector

$
0
0
Jobb félni, mint megijedni alapon néha erőt veszek magamon és átfésülöm szerény kapacitású (2 TB) merevlemezeimet, hátha találok kártevőket. Hozzáteszem, 4 éves linuxos pályafutásom alatt  még nem találtam egyet sem.
Kb. 1 éve olvastam valahol erről a progiról. Biztos van jobb is, de most ezt szeretném pár sorban bemutatni. A neve igen bonyolult: maldet.
A telepítése a nevéhez hasonlóan komplikált:

$ wget http://www.rfxn.com/downloads/maldetect-current.tar.gz
$ tar xvfvz maldetect-current.tar.gz
$ cd maldetect-1.4.2
$ sudo ./install.sh

Root-ként, ha kiadjuk a maldet -a parancsot, a home mappában található összes fájlt átvizsgálja. Természetesen vizsgálhatunk ettől eltérő mappákat, illetve meghajtókat is.

Egyéb beállításokat a ./maldetect.../files/conf.maldet fájlban változtathatunk, pl. e-mail értesítőt kérhetünk, vagy a quaratine options- ben beállíthatjuk, hogy találat esetén csak figyelmeztessen, avagy mozgassa karanténba a fertőzött fájlt és küldjön egy figyelmeztetést is.




Youtube videók letöltése Linux alatt

$
0
0
Általában nem szoktam programokról írni ( ezeket meghagyom Ragazzo és Mandrék Társaimnak : ) ) DE! most találtam egy hasznos kis appot külön youtube videók letöltésére.
Szerintem  , és főleg Ablakos rendszerünk alatt sokat bóklászva a neten , rengeteg oda nem illő letöltővel találkoztunk már, amit miután feltelepítettünk vagy valami kis finom új netán már mutálódott vírussal jutalmaztak, vagy a program volt maga " egy nagy szemét"és semmire nem lett jó.
Totális bumm , ezt tudom és meg is értem.

Lássuk , hogy miként települhet fel már meglévő Linux rendszerünk alá.

Terminálban parancsba kiadva masináknak: 
  1. SUDO APT-GET INSTALL YOUTUBE-DL ( sudo után jelszót fog kérni, adjuk meg neki ami jár)
  2. WGET HTTP://YT-DL.ORG/DOWNLOADS/2014.09.25/YOUTUBE-DL -O /USR/LOCAL/BIN/YOUTUBE-DL
  3. SUDO CHMOD A+X /USR/LOCAL/BIN/YOUTUBE-DL

Ezeket a parancsokat kiadva már készen is vagyunk a progival, és nincs más dolgunk mint véglegesíteni a letöltésünket a következővel:

YOUTUBE-DL ÉS A KÍVÁNT YOUTUBE LINK ( itt jegyzem meg, hogy a böngésző felső linkjét kell beilleszteni a youtube linket)

Szépen megvárjuk míg letölti, mutatja a folyamat ábrát is, ezek után az asztalról máris elindíthatjuk. :)

Remélem mindenkinek okoztam egy kis felüdülést ezzel a hasznos kis dologgal.

Akinek esetleg probléma adódik , kérem írjon jelezze, segítünk a megoldásban.

Online tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=s3Ir0IHDIX0

Linux/Unix sebezhetőség

$
0
0
Az Androbit.net oldalt olvasgatom amikor tudom, rendesen el van látva információval naprakészek.
Ami felütötte a szemem, a "Sebezhetőség" szó, ill. hogy az Apple is foglalkozott azzal, hogy a Linux és Unix rendszerek "Veszélyeztetettek" azon belül is a Bash.
Ha röviden le akarnánk írni mi a Bash talán úgy lehet értelmezni, hogy a Bash nem más mint egy Unix rendszerhéj.
Nagyon nem szeretnék belemenni a magyarázkodásba mert téves infót senki számára nem akarok közölni.
A lényeg, hogy úgy néz ki a Linux / Unix rendszereink támadhatóak lettek, ezért kéretik mindenkit, hogy napi szinten egy manuális frissítést tegyünk meg terminálunkba.
A linkek alapján jobban tudtok tájékozódni, és értelmezhetitek a dolgokat.
Azért írtam róla, hogy figyeljünk oda ezekre a "figyelmeztetésekre" nehogy utána egy szép nap "tényleg" belerohanjunk egy nem várt "összeomlásba".

http://androbit.net/news/4835/nem_sikerult_orvosolni_az_os_x_es_a_linux_rendszerek_sebezhetoseget.html

http://androbit.net/articles/576/az_apple_is_nyilatkozott_a_sebezhetoseggel_kapcsolatban.html

A Netrunner és Én

$
0
0

Az "éles" tesztelésem folytatásában, a Sparky Linuxal akartam foglalkozni , de! viszont ahogy mondani szokták "érdeklődés hiányában elmaradt", persze ez nem igaz, inkább úgy írnám , hogy sajnos kétszeri telepítésre sem akart a GRUB rendesen feltelepülni csak pislogott mint hal a szatyorban.
Ez nem törte meg lelkesedésemet,- majd később még rápróbálok ha rájövök a hiba valódi okára, bár azt is hozzátenném, hogy valószínűleg az Én készülékemben lehet a baj forrása :).

Ezzel egyidejűleg törtem a fejem, hogy melyik disztró is kerülhetne "terítékre", és úgy döntöttem, hogy a mostanában egyre jobban feltörekvő rendszerrel ismerkedem ill. mutatom be  ami nem más mint a Netrunner.
Az Androbit.net foglalkozott már az egyik verzió  tesztelésével, vagyis úgy írnám, hogy összehasonlított két Arch alapú rendszert a Manjarot és a Netrunnert.
Én a Netrunner Debian-Kubuntu változatát választottam.

Alapjában letöltésként két  verzió közzül választhatunk :

1. Netrunner 14 Frontier ( Debian-Kubuntu alap)
2. Netrunner Rolling (Arch-Manjaro alap)


Mindkét verzió KDE felületet kapott, igazából annyira nem vagyok oda érte de ez az újjítás elfogadható számomra, igaz  az is, hogy a  fejelsztők nézőpontja kifejezetten erre a felületre alapozódott.
Felépítésben nagyon sok változás nem mondható el a többi disztróhoz képest, de a szoftver központja kifejezetten tetszik (Muon Discover).
Elég sok minden megtalálható az audio lejátszóktól a videó lejátszókig, az analizáló alkalmazásoktól a képszerkesztésig, egyszóval ami kell az megvan, de természetesen forráskódból is telepíthető ha nem találnánk valamit.
A live dvd változata szépen átkalauzol minket a „megismerésig”, megnézhetjük, hogy mit fog feltelepíteni a rendszer, mire számíthatunk, kipróbálhatjuk netünket, vagy akár mobilnetünket, hogy működni fog e.
(Megjegyzem, hogy nagy örömöm leltem a Virtual Box alap telepítésében, így már tesztelhetem is a rendszereket anélkül, hogy foglalkoznék a VB telepítgetésével, ill. még leírnám, hogy előző rendszerem alapbeállításait a VB megjegyezte, nem kell állítgatnom újra a beállításokat.)
A telepítés során hibával nem találkoztam, szépen csinálta a kiadott utasítást a maga módján.
Az alaprendszerem maradt angol nyelvű, így gyakorolhatok is, ill. a kis telefon netem miatt nem igazán akarok a telepítgetésekkel foglalkozni, de természetesen minden fajta nyelv megtalálható a beállítás központban.


A „Kicker” a KDE új felületű dizájnja, amit számos disztró használ már a felbukkanása óta.( a programok gyorsan ki és behúzhatóak mind az asztalra mind pedig az indító panelre.)
Számos jól ismert Linux program erősíti a rendszert mint pl: a Firefox KDE felülettel, a méltán ismert kis erőforrást igényló és zenéket kiválóan lejátszó Clementin, vagy akár a számos KDE platform felületen megtalálható fájlkezelő a Dolphin, a VLC ami szerintem az egyik legjobb és legkiválóbb videó lejátszó alkalmazás, mellette a KRIPTA és a KARBON erősíti a rajz és vektorális munkálatokat végzők segítségét, vagy az egyszerű szövegszerkesztő a KATE, netes csevegéseinket a TELEPHATY biztosítja, majd
végezetül a Netrunner terminálja a YAKUAKE segíti előre haladásunkat a rendszer megismerésében. ( habár a felhasználók és hozzászólók „sokk”-alják az előre telepített programokat és megjegyzik, hogy nagy részüket nem is használják vagy nem is ismerik, én azt mondom, hogy ha már feltelepült és nem bántja a „gépünket” baj nem lehet belőle ha véletlen mégis segítségünkre siet.)
Itt jegyezném meg, hogy én pl: a VOKOSCREEN nevű programot soha sem ismertem, nem is láttam még, mégis amikor észrevettem, hogy feltelepült ki is próbáltam nagy meglepetésemre videó felvételt készített hanggal az asztalon végzett munkámról, ez szerintem hasznos dolog lehet sok mindenki számára.


A Distrowatch.com-ról mindig a lehető legfrissebb híreket mutatják be az éppen
aktuális rendszerekről.
Érdemes ellátogatni, mindenki számára hasznos és fontos információkkal látták el az oldalt.


A Netrunner Fórumon sok hasznos információval bővül az ember tudás tára.
A segítség nem marad el, rengeteg kérdést tesznek fel az emberek, amire minél
hamarabb választ adnak a fejlesztők vagy az éppen aktuális operátorok.
Külön szedték a Netrunner 14.-Frontier és a Netrunner Rollin részeket, így aki e kettő közül választ könnyű szerrel megtalálhatja a „javítást” vagy saját maga is írhat a fórumba.



Összegzés képen: Nekem kifejezetten tetszik a rendszer, hasznos dolgok találhatóak benne, könnyen feltelepül, hibába eddig nem ütköztem, más operációs rendszer mellé is feltelepül.
A „balul” ütője max a Rollin változatnál „lehet” de ez is eltér egyes embereknél
ugyanis a „keyringre” panaszkodik sok mindenki ( egy tároló adatbázis, ahol a
frissítések találhatóak). Ha mindezeket eltekintjük és türelmesek leszünk vele, akkor meghálálja magát a rendszer.
Akik újításra vágynak , vagy most készülnének új rendszer cseréjéra azoknak
kifejezetten ajánlani tudom, akik az Arch világában akarnak böngészni azoknak a Rollin változata kötelező választás.

Letöltési és információ oldal: http://www.netrunner-os.com

 A telepítés megkezdését a nyelv kiválasztásával kezdjük. ( érdekes mondjuk, hogy magyar nyelvet választottam és csak félig volt magyar a telepítés során.)

 Kicsit átugorva de a WIRELESS beállításoknál a vezeték nélküli hálózatok állíthatóak be ill. a telepítés során használhatjuk frissítések alkalmazására.
Az előkészítésnél pedig megfigyelhetjük , hogy minek kell rendelkezésünkre állnia a telepítés megkezdésére.

 A partíticó beállításoknál  5 opciót vehetünk igénybe igény szerint.( én általában a LVM kivételével mindent szoktam használni, habár automatikusan felajánl egy telepítési variánst az ábra alapján, így ha van más op.rendszer a gépünkön akkor akár dual-bootban is futtathatjuk mellette.)

 Időzóna beállítás és helymeghatározás.

 Billenytűzet beállítás.

 A felhasználó adatainak beállításai.

És indulhat a telepítés kalauzolás formájában. :)



Az alap programokkal itt sincsenek gondok van szép számmal és a beállítások is jól használhatóak.











Timekpr-Számítógép használat korlátozása linux alatt

$
0
0
Ez a bejegyzés tetszeni fog a rendszergazdáknak és azon szülőknek, akik vásott kölykeiket szeretnék kissé korlátozni a számítógép használatában. Persze, sok esetben a gyerekek sok lépéssel a szülők előtt járnak.
A programmal korlátozható a napi használat. Korlátozható az, hogy be lehessen-e jelentkezni vagy sem. Az adminisztrátorok limitálhatják azt, hogy a felhasználó meddig maradhat bejelentkezve. Ugyanez a szülőkre is igaz.

Timekpr telepítése Ubuntu 14.04 alatt

sudo apt-add-repository ppa:mjasnik/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install timekpr

Telepítés után ki kell logolni majd vissza, utána láthatók a változások.






Forrás: http://www.ubuntugeek.com/timekpr-keep-control-of-computer-usage.html

Bang-Bang :)

$
0
0



A tesztelésemet két "Bang" disztróval folytatnám, ami nem más mint a Crunchbang és az Archbang.
Mindkét disztró Openbox felülettel rendelkezik, kifejezetten a "gyengébb"gépekre tervezve, alapjaikat pedig a jól ismert Debian ill. Arch adja. Alap alkalmazásokkal indulnak, de később telepítés után, azonnal feltehetjük kedvenc programjainkat. ( nincsenek televágva programokkal , jól mutatja ezt, hogy a CB = 771 MB; az AB = 318 MB ami nem igazán mondható dvd-nek :) ) Akik szeretnék kipróbálni a rendszereket azoknak csak ajánlani tudom, de azoknak is  akik most ismerkednek esetleg az Openbox felülettel.
A következőkben, képekkel mutatom be a rendszereket a telepítéstől a befejezésig ill.kiegészítem pár információval.

Elnézést mindenkitől, a Virtual Boxom kicsit lemaradt, így belelóg az asztalom alja. :)


Archbang


































Letöltési oldal/olvasni valók:


http://lifehacker.com/5680453/build-a-killer-customized-arch-linux-installation-and-learn-all-about-linux-in-the-process
http://lifehacker.com/5857636/archbang-brings-arch-linuxs-greatest-features-to-your-pc-without-the-stressful-installation
http://www.linuxandlife.com/2012/05/archbang-linux-201205-review.html

http://mylinuxexplore.blogspot.hu/2012/12/archbang-201212-review-simple-light-and.html
http://sourceforge.net/projects/archbang/


Olvasgattam "pár" hozzászólást ill fórumot, és az ott látottak alapján pozitivat irtak az Archbangről.

A lifehacker.com-on egy bizonyos Whitson gordon nevezetü tesztelő szépen megfogalmazta a disztró előnyeit.

Kitért arra, hogy a telepítése 10 perc alatt megvan, a parancssorban semmilyen startx indító sort nem kell beírni csak egyszerűen az INSTALL-ra kattintani és máris mehet a telepítés.

( itt megjegyzem azért és a képek majd jól mutatják, hogy elég puritán a telepítési fázis, nem csillog-villog mint sok más disztró, nincsenek extra képes bemuatatók, csak a szimpla telepítés.)

Az alap programokat is dícséri ill. elmondja, hogy habár kevés a rendszer alkalmazások mennyisége, terminálból gyorsan fel lehet tenni a kívánt alkalmazásinkat.

Jól konfigolhatónak írja a rendszert, igaz , hogy openbox az alapfelület mégis hozzá lehet rendelni a már jól ismert kinézetek mindegyikét.

Alapjában kezdőknek is ajánlják akik az Arch világába most akarnak beletekinteni, vagy éppen olyanoknak akiknek a gépük teljesítménye nem fogad el nagyobb rendszereket, vagy éppenséggel olyanoknak akik valami újat akarnak hozni az életükbe.

Rolling release kiadás így nem kell újratelepíteni a rendszert hanem parancs sorból kiadva mindig a legfrissebb kiadás kerül az asztalunkra. :)

Crunchbang
































Letöltési oldal/olvasni valók:



http://bagojur.blog.hu/2010/04/05/reccs_bumm_crunchbang_linux_10

http://www.reddit.com/r/CrunchBang/top/
http://www.dedoimedo.com/computers/crunchbang-waldorf.html

http://crunchbang.org


A Crunchbang is hasonlóan "fogalmazható" mint az előző Archbang.

Kicsit, egyszerű,gyors, telepítésnél normálisan alkalmazkodik hozzánk, kis erőforrást igényel.

Debian alapja méltán teszi stabillá és kezelhetővé.

Bagoj Úr blogja szépen elemzi a 10-es kiadást, azóta már a 11-es kiadása is világhálóra került.

Itt is elmondható, aki a Debian világával akar ismerkedni, annak szerintem jó darab lehet, aki kis gépére akar egy stabil rendszert annak pedig ajánlott.





8 email kliens Linux alá

$
0
0
Nagyon sokszor előfordult már velünk szerintem, hogy emailozni akarutnk és kedven netes szolgáltatásunk egyszerűen " befagyott ".
Újraindítottuk már a gépünket ezerszer, be - és ki léptünk már százezerszer, mégsem működik a szolgáltatás.
Később pedig ahogy szokott lenni csak megjelenik a végső " hiba ", hogy a szolgáltatónál kereshetjük a bakit.
Átlagosan sokan neten nézegetik fiókjaikat mert egyszerű, gyors, pár kattintás és már bent is vagyunk. ( persze ha az előző hibák nem jönnek elő csak akkor :) )

A Linux disztrók száma végtelen mégis mindegyik tartalmaz valamilyen " klienst" a felhasználó gyors emailjei eléréséhez.
A TuxArena 8 ilyen klienst sorol fel.
Én is leírom ezeket az alkalmazásokat , képet is teszek fel hozzájuk, a beállítások szinte mindegyiknél ugyanolyan, persze jó ha odafigyelünk mit hogyan állítunk be, de a végén egy jó kis " emailt" kapunk. ;)

Thunderbird



Evolution

Claws Mail

KMail

Geary

Balsa

Trojita






Outsider linux 27. - Q4OS

$
0
0
Ez az év "vízválasztó" volt sok WinXp tulajdonosok részére, hiszen 2014.áprilisában Microsofték úgy döntöttek ,hogy a frissítések elhanyagolhatóak már az Xp számára, elavult, régi lett.
Lehet róla szó, sőt! nyugodtan mondhatják ezeket a dolgokat, de! szerintem nagyon sokan vannak még aki " visszasírják " a jó kis Xp-t, számos kellemes és szép órákat okozva saját maguknak.
Bár kisebb "frissítések" még talán csak-csak kijönnek de számottevő "updatéra" már számolni szerintem teljesen felesleges.
És akkor most csatlakoznék.
Mi van ha teljesen Xp függő vagyok és nem vagyok hajlandó az új win "szériát" használni????
Mondok egy jobbat, Linux.
Tudom, tudom ..nehéz  kezelése, teljesen más mint a windows, nem lehet megtanulni..blablabla..
Csend!!! Olyan nincs , hogy lehetetlen, csak tehetetlen.
Mit szólnának azok Xp pártiak akiknek mutatnék egy "külsőre" hasonló, belsőre stabilabb rendszert?!
Lehetséges-e?, Igen.
A neve Q4OS.


A "közönség" néha azért nem tudja a Linuxot elfogadni mert nem "olyan" mint a windows, utalok én itt a kinézetre ill.a programok működésére.
Ez szerintem téves információ, de ez mindenkinek magánügye.
A következő disztró "sablonja" talán a régi win95-re vagy win98-ra hasonlít, vagy Xp -re, ki hogy "dizájnolja" magának.
Alapját a Debian képzi, igaz még csak "tesztelő" fázisban van de szerintem így is méltán helyt áll ha "elnézzük" neki, hogy nem egy "csili-vili" rendszer.
Kinézetét saját magunk is változtathajtuk vagy az oldalukra ellátogatva témákat is tölthetünk le, jelen esetben Xp-t. :)
Felülete KDE Trinity ( ha jól tudom ez a 3.0 változata a KDE-nek).
A synaptics kezelőt nem találjuk benne, de! -na de persze nem eseik kétségbe az emberfia, a jól bevált terminálunk segíti utunkat mindhalálig-, ill. az oldalukról le lehet tölteni a csomagkezelőt és egyszerűen telepíthetjük mint pl egy .setup fájlt.
Itt tényleg utalok arra, hogy a figyelem arra is terelődött a programozók részéről, hogy a jól megszokott " egy vagy több klikkes" variáns is beférjen a keretbe. A news.softpedia.com ; lowendmac.com; linuxtoday.com is foglalkozott a rendszerrel, és elég pozitívan jeleztek vissza a felhasználók számára. Alap szoftverek vannak a már kész rendszerben, de ha többet szeretnénk azt magunknak kell feltelepítgetni.
Akinek nem a villogás hanem az egyszerűség és gyorsaság a fontosabb, annak csak ajánlani tudom, akiknek régi gépük van és a "régi" idők "feelingjét" szeretnék visszahozni azoknak kötelező, akik pedig gyakorolni szeretnének nyugodt szívvel kipróbálhatják.
Kis erőforrást igényel egy p3-as és 256 mb rammal is elfut, bár! én itt megjegyezném, hogy az oldalon 128 mb ram van írva alap "követelménynek" szerintem kicsivel többet lehet neki adni.
Magyar nyelvezetet a kezdéseknél lehet már telepíteni rá.
Igazából szerintem beférne egy  " Xp helyett cikkbe " is. :)

Letöltési és információs oldal: http://q4os.org/



























0 A.D- Nyílt forráskódú, keresztplatformos stratégiai játék Ubuntu alatt

$
0
0
Aki szeretti az ehhez hasonló játékokat, annak talán az A.D is be fog jönni. A játék Krisztus előtt 500 és Krisztus után 500 között játszódik.

0 A.D telepítése

Telepíteni a hivatalos ppa tárolóból lehet. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket.

sudo add-apt-repository -y ppa:wfg/0ad

sudo apt-get update 

sudo apt-get install 0ad

A játékk hivatalos honlapja: http://play0ad.com/alpha-17-quercus/






Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/10/install-0-a-d-receive-future-updates-ubuntu/

Blog és hírek olvasása- Liferea

$
0
0
Mindenki szereti a híreket, akár rossz akár jó....hozzátartozik az életünkhöz.
Mindenhol megtalálhatóak az interneten, teljesen függetlenül, hogy van e kedvenc hírportálunk vagy sem.
A Linux rendszer alatt találhatóak az ún. " feed readerek" ahol blogot, és híreket is olvashatunk egyaránt.
Én személy szerint a LIFEREA-t használom.
Gyors, kicsi, könnyű alkalmazás ami szerintem mindegyik tárolóban megtalálható.
Elég sok portál megtalálható alapból de kedvünk szerint beállíthatjuk, hogy melyik hírcsatornánk jelenjen meg.
Ahogy majd a képen is látszik, egyből ráraboltam a linuxhogyanok.blog oldalra és szépen be is hozta nekem a kívánt részt.
Mindenkinek ajánlani tudom, kedvenc hírportál olvasónk lehet ez a kis remek alkalmazás. ( ezen kívül még található másfajta olvasó is.)

Szoftverközpontból megkereshetjük " liferea" néven, terminálból pedig a sudo su és jelszó után írhatjuk a parancsot: apt-get install liferea, vagy aki esetleg arch alapú diztrót használ annak:pacman -S liferea


Minecraft telepítése Ubuntu alatt

$
0
0



Az eredeti cikk szerint rendkívül egyszerű telepíteni a Minecraft-ot, mindössze Java kell hozzá és futtatni a .jar fájlt.
Nézzük végig a lépéseket.

1. Lépés. Szükséges meghajtó telepítése.
A jobb felhasználói élmény eléréséhez telepítsd a video kártya meghajtó szoftverét a gépedre.
  • Intel kártyához az alapértelmezett nyílt forráskódú szoftvert. 
  • AMD és NVIDIA kártyákhoz pedig a legjobb a saját szoftver.

2. Lépés a java beszerzése.
Vagy az OpenJDK Java 7 szükséges az Ubuntu Szoftverkezelőből, vagy ppa tárolóból telepíted az Oracle Java-t.

Az Oracle Java telepítéséhez nyisd meg a terminált majd írd be a következőket:

sudo apt-add-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update

sudo apt-get install oracle-java8-installer

3. Lépés. Futtathatóvá kell tenni a Minecraft.jar fájlt.
Ehhez Nautilusban jobb klikk a fájlra majd Beállítások ablak/Engedélyek fül. Alul a kijelölő négyzetet "ki kell pipálni" vagyis engedélyezni kell a fájl futtathatóságát.



4. Lépés, indítsd el a Minecraftot.




A megnyíló ablakban logolj be az adataiddal és kattints a Play gombra. A szükséges csomagok letöltése után végre játszhatsz.



Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/10/install-minecraft-ubuntu-14-10/

Outsider linux.28- Geexbox n Open Elec

$
0
0

A multimédia mindenki világában "szerepet"
játszik valahol,pl. ha az interneten szörfözünk, videót, zenét
hallgatva töltve ezzel az időt.
Sok disztro tartalmaz multimédia szoftvereket,
ezeket vagy ki tudjuk használni vagy sem, vagy tudunk velük
boldogulni vagy sem.
Igaz az is elmondható, hogy ha az ember
megkedvelt egy alkalmazást nem tágít tőle, a végsőkig
ragaszkodunk hozzá.
A következő két disztro csak is kizárólag
"multimédia" platformon alapszik és xbmc rendszere épült.


Megjegyzés: az egyik ilyen elterjedt xbmc
rendszer a KEC (kodi enterntainment center) amely egy nyilt
forráskódú és egyben szabad felhasználású, non-profit
szerevezet által létrehozott alkalmazás.
ez a windows media centerhez ill. a HTCP ( home
theatre Pc) hasonló multiplatform alternativa.
a szoftver eredete az xbox media centerből
indult és később lett a neve xbmc.


A geexbox és az open elecet pontosan azért
fejlesztették ki, hogy aki nem akar a sorozatos rendszerek akár
telepítésével vagy tesztelésével foglalkozni annak csak pár
"kattintás"és egy futó,alkalmazható rendszert kap.
letöltési mérete szerintem messze az "egyik"
legkisebb, ha azt nézzük, hogy sok tudás lapul mögötte.
komplett és kifejlesztett alkalmazások
sorozata vár a felhasználóra, és egyben kellemes időtöltést ad
számunkra.


Sokunkban felvetődik a kérdés szerintem, hogy
akkor miért nem hallani róla ha már "ennyire" elterjedt?
Nagyon jó kérdés, talán mert nem is
figyeltünk rá eddig, hogy igazán létezik, vagy csak egyszerűen
könnyebb letölteni pár alkalmazást és futtatni azokat, mintsem
feltelepíteni és kompletten használni a rendszert.
Aki nem akar felesleges köröket futni, annak
szerintem első nekifutásra öröm lehet a rendszer, vagy aki csak
is kizárólag a médiának él azoknak egy filmerejéig megéri. ;)
Letöltési és információs oldalak:

http://openelec.tv/
http://www.geexbox.org/
http://prohardver.hu/tema/geexbox_es_tarsai/hsz_1-50.html
http://www.solid-run.com/wiki/index.php?title=GeeXboX 
http://htpc.hu/index.php/xbmc/openelec/78-openelec
http://logout.hu/cikk/openelec_avagy_a_tokeletes_htpc_os/bevezeto.html










                       

Outsider linux 29. - Window Maker Live

$
0
0
A Linux világa egyben azért is szép szerintem
mert nem csak egy fajta >kinézettel< vághatunk bele a
felfedezések világába hanem saját magunk választhatjuk ki ill
magunk állíthatjuk össze a kívánt kinézetet.
Szerintem sok ember van úgy, hogy nem biztos
azért választ op.rendszert mert szép és látványos hanem mert
gyors, precíz, és kezelhető.
Ilyen kis disztro a wm live.
A wm nem más mint a window manager kifejezés
rövidítése ami számos rendszer alapjában megtalalható vagy
előre telepíthető.
Alapját a debian képzi és telepítésnél a
jól bevált debian install fogad minket.
A kész rendszer villámgyorsan feltelepül, a
programok szépen működnek.
Ha azt nézzük, hogy kis rendszert kapunk
alkalmazásokban nem szenvedünk hiányt.
A virtual machine manager segít nekünk,hogy
próbára tegyünk más rendszereket >éles< telepítés
nélkül.* itt megjegyezném, hogy egy kicsit >zavaró< volt a
szememnek a puritan virtual machine.
Összefoglalva, aranyos,kész rendszert kapunk
ötvözve a debian erejével és stabilitásával.
Esetleg akik kedvet kaptak a kipróbálásához,
és nem csak régi vagy kis géppel rendelkeznek, azoknak ajánlani
tudom, de akik az említett konfiggal rendelkeznek és egy stabil
rendszert szeretnének, azoknak kötelező. :)
 
Letöltési oldal: 
 
http://wmlive.sourceforge.net/
 
 






































 
Viewing all 315 articles
Browse latest View live